Pomoc białoruskim opozycjonistom

Poseł wielokrotnie zapraszał do Brukseli rodziny białoruskich opozycjonistów, by na forum Parlamentu Europejskiego mogli opowiedzieć o losie swoich najbliższych. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Delegacji ds. stosunków z Białorusią w czerwcu 2011 roku wystąpiły żona oraz córka Dzimitrija Bandarenki. W tym czasie przebywał on jeszcze w więzieniu, dopiero w kwietniu 2012 r. został zwolniony z kolonii karnej. Olga Bandarenka podkreśliła konieczność poszerzenia pomocy białoruskim opozycjonistom ze strony UE. Zwróciła uwagę m.in. na problem osób młodych, aresztowanych w grudniu 2010 r. podczas manifestacji powyborczej.
Marina Adamowicz – żona kandydata na prezydenta Biało-rusi w wyborach 2010 r. – Mykoły Statkiewicza, który nadal przebywa w więzieniu, była gościem posła w Parlamencie Europejskim podczas pokazu filmu „Żywie Białaruś” w październiku 2013 r. Marina Adamowicz opowiedziała o metodach zastraszania społeczeństwa białoruskiego przez reżim Łukaszenki. Jednocześnie podkreśliła konieczność twardej polityki Unii Europejskiej wobec dyktatury. Więcej o pomocy białoruskim więźniom politycznym na www.2free.eu.
– Pokazy takich filmów jak „Żywie Białaruś” są niezwykle istotne. Przybliżają, a nie raz informują o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Sceny z filmu dzieją się w więzieniach oddalonych od unijnej granicy o zaledwie 50 km. To wstyd dla Łukaszenki, ale także dla Unii – powiedział Marek Migalski.

Please publish modules in offcanvas position.