1 marca 2012 roku europoseł Migalski rozpoczął kampanię w sprawie odebrania Biało-rusi MŚ akcją „Zostawmy dyktatora na lodzie”, w ramach której uruchomiona została strona internetowa www.dyktatornalodzie.pl z apelem do Międzynarodowej Federacji Hokeja oraz federacji narodowych o zmianę lokalizacji mistrzostw w 2014 roku.
Wspólnie z Iriną Bogdanową, siostrą byłego więźnia politycznego Andreia Sannikaua oraz Peterem Šťastnym; słowackim europosłem, mistrzem świata w hokeju na lodzie, poseł zainicjował także petycję na stronie www.change.org, pod którą podpisało się już 19 468 osób. Dr Migalski zwrócił się również m.in. do sponsorów mistrzostw, firm: Skoda, Raiffeisen Bank, Infront Sports & Media i Tissot, by wykorzystały swoją pozycję i wpłynęły na decyzję Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie odnośnie organizatora MŚ w 2014 roku.

puck229 marca 2012 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję na temat sytuacji na Białorusi, w której, dzięki poprawce zaproponowanej przez posła Migalskiego, znalazł się zapis wzywający narodowe Federacje Hokeja na Lodzie do przedyskutowania możliwości przeniesienia mistrzostw w 2014 roku z Białorusi do innego państwa, do czasu uwolnienia wszystkich więźniów politycznych oraz „wysłania przez reżim wyraźnych sygnałów potwierdzających jego zaangażowanie w przestrzeganie praw człowieka i zaprowadzenie praworządności”.
Poseł wraz z pracownikami swojego biura oraz organizacją praw człowieka ze Szwecji Östgruppen – Swedish Initiative for Democracy and Human Rights zorganizował pikietę w centrum Sztokholmu w ramach akcji Lukashenko, Puck You! Europoseł postanowił wykorzystać ostatnią szansę i podczas obrad Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie w Sztokholmie i jeszcze raz zaapelować do Przewodniczącego Federacji Rene Fasela o przeniesienie mistrzostw.
– Mimo iż mistrzostwa nie zostały odebrane Łukaszence, nie zgadzamy się, by tak ważna impreza sportowa odbywała się w kraju ostatniej dyktatury Europy, dlatego też zamierzam nadal bojkotować politycznie Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie na Białorusi– zaznaczył Marek Migalski.

Europoseł Migalski rozpoczął także akcję politycznego bojkotu Zimowych Igrzysk w Soczi. Akcja „Olympic Shames” zyskała poparcie wśród międzynarodowych organizacji, rosyjskich dysydentów i przedstawicieli opozycji. Do inicjatywy oficjalnie przyłączyli się: Paweł Chodorkowski – przewodniczący Instytutu Współczesnej Rosji, syn byłego już rosyjskiego więźnia politycznego Michaiła Chodorowskiego, Borys Niemcow – jeden z liderów rosyjskiej opozycji, przewodniczący partii PARNAS, Władimir Bukowski – rosyjski dysydent, pisarz, działacz polityczny, Lew Ponomariow – obrońca praw człowieka, przewodniczący ruchu „Za Prawa Człowieka”, oraz Władimir Kara-Murza – ekspert Instytutu Współczesnej Rosji, członek Koordynacyjnej Rady Opozycji. Petycję do liderów Unii Europejskiej z apelem o bojkot igrzysk podpisało 2 781 osób. Więcej na www.olympicshames.pl – Igrzyska w Soczi są najdroższymi igrzyskami w całej historii, a ich cena przewyższyła koszty wszystkich dotychczasowych zimowych igrzysk. Ponadto olimpiadzie towarzyszyła korupcja na ogromną skalę. W Rosji nagminnie łamane są prawa człowieka, a swobody obywatelskie są ograniczane. Podczas przygotowań do igrzysk rosyjskie władze krępowały niezależne media, represjonowały aktywistów i dziennikarzy, którzy ośmielili się skrytykować ich działania. Mieszkańcy Soczi byli przymusowo przesiedlani, imigrantów zatrudnionych przy wznoszeniu obiektów olimpijskich zmuszano do niewolniczej pracy. Podczas przygotowań zniszczono ogromnie środowisko naturalne – podkreślił Marek Migalski.

Please publish modules in offcanvas position.