Obiektywnie śląskie

Od czterech lat europoseł Marek Migalski jest współorganizatorem konkursu na najlepsze fotoreportaże i filmy o Śląsku „Obiektywnie śląskie”. Celem konkursu jest zaprezentowanie w obiektywie w ciekawy i oryginalny sposób śląskiej kultury, tradycji, wartości, a także tych elementów śląskiego krajobrazu, które wpisują się w nowoczesny obraz regionu.
– Jestem pod ogromnym wrażeniem ilości i jakości prac, jakie napływają na konkurs oraz tego, że tak wiele osób chciało podzielić się swoja subiektywną wizją Śląska, co ich w nim fascynuje, interesuje, co warto prezentować na zewnątrz. To tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że warto takie inicjatywy wspierać – mówi Marek Migalski. Co roku stawiane są przed uczestnikami nowe wyzwania. W pierwszej edycji, w 2010 r., zastosowany został podział na kategorie wiekowe, w drugiej – na tematyczne: śląskie nowoczesne i śląskie tradycyjne, w trzeciej uczestnicy prezentowali hasło: „Śląsk – moje miejsce” w czterech odsłonach: człowiek, tajemnica, radość, metamorfoza. Natomiast motywem przewodnim czwartej edycji konkursu było „Śląsk, którego już nie ma – Śląsk, który będzie”. Cechą charakterystyczną konkursu jest jego wybitny skład jurorski. We wszystkich dotychczasowych edycjach prace były oceniane przez osobistości świata sztuki, filmu oraz mediów. Byli to: Magdalena Łazarkiewicz, Martyna Wojciechowska, Lech Majewski, Adam Sikora, Marcin Meller, prof. Marian Oslislo oraz prof. Jacek Joostberens. Prace ze wszystkich dotychczasowych edycji dostępne są na stronie www.obiektywnieslaskie.pl. Podczas trwania konkursu również publiczność może wybrać swojego faworyta, głosując na najlepszy fotoreportaż oraz film. Co roku do wygrania są cenne nagrody: m.in. nagrody pieniężne, wycieczki do Brukseli, weekendowe pobyty w leśniczówkach a także statyw, obramowane prace dla laureatów konkursu, albumy o fotografii i kinematografii oraz gadżety od patronów medialnych.
Życie konkursu nie kończy się wraz z jego finałem, który w tym roku miał miejsce w katowickim Rondzie Sztuki. Wystawa najlepszych prac danej edycji jest prezentowana w różnych miastach i ciekawych miejscach województwa śląskiego: Galeria Rondo Sztuki, Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego, budynek dworca PKP w Katowicach, Centrum Handlowe 3 Stawy, Silesia City Center, Galeria Szybu Wilson, a także w domach kultury.

Please publish modules in offcanvas position.